Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dąbiu ::Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej ::Przedszkole w Dąbiu :)

Aktualności

29 listopada 2020 18:35 | Aktualności

MYŚL PRZEWODNIA NA ZAJĘCIACH ŚWIETLICOWYCH W TYGODNIU 30.11.2020r.-04.12.2020r Wkrótce zima. Ozdoby choinkowe.

W tym czasie przygotowujemy siebie, ale i zwierzęta do zimy.

Proponujemy w wolnej chwili wyjście na spacer w pobliżu swojego
otoczenia i zaobserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie.

 A po spacerze zaproście tatę do wspólnego budowania domku dla ptaszków.

Kiedy będą przylatywały posilić się tym, co położycie, zobaczycie jakie będą szczęśliwe.                                                  Jak widać, można stworzyć przeróżne karmniki i z różnych materiałów. Poczytajcie nasze propozycje.

W tym roku warto samodzielnie zrobić karmnik − wtedy zamiast chodzić do parku czy lasu, będziecie mogli dbać o ptaki niemal we własnym domu. Gotowy karmnik można ustawić w ogródku lub nawet na balkonie. Poniżej prosta instrukcja wykonania karmnika dla ptaków − zbudujcie go razem z dziećmi. Możecie zrobić drewniany karmnik dla ptaków albo jego ekologiczną wersję z przedmiotów, które zwykle wyrzucacie do śmieci.

Zbierz materiały potrzebne do budowy karmnika

W roli ptasiej stołówki dobrze sprawdzi się klasyczny karmnik z dwuspadowym daszkiem oraz wysuwaną listewką, która ułatwi czyszczenie. Do jego wykonania potrzebujemy: sosnowej deski o szerokości 25 cm i długości 120 cm, kantówki o szerokości 2 cm i długości 120 cm oraz dwóch kątowników. Przygotujmy również wkręty do drewna, małe gwoździe, papier ścierny, wkrętarkę, młotek,  metrówkę oraz odpowiedni impregnat do drewna wraz z pędzlem.

Przygotuj poszczególne elementy karmnika       

Pracę zaczynamy od stworzenia podstawy konstrukcji, czyli podłogi karmnika oraz przykrywającego ją daszku. W tym celu, tniemy sosnową deskę na trzy odcinki: podłoga o długości 35 cm, pierwsza połać daszku – 42,5 cm długości oraz 25 cm szerokości i druga połać daszku – 42,5 cm długości i 23 cm szerokości.

Następny krok to przycięcie kantówek – tniemy je na cztery odcinki po 18 cm długości oraz dwa odcinki po 21 cm długości. Cztery krótsze kantówki zacinamy dodatkowo na końcach pod kątem 45⁰, co pozwoli stabilnie osadzić na nich daszek karmnika. Krawędzie kantówek oraz daszka wygładzamy papierem ściernym w celu usunięcia ewentualnych nierówności. Następnie obie części daszka skręcamy ze sobą za pomocą kątownika.

 

Przymocuj kantówki do podłogi

Gdy mamy już przygotowane elementy konstrukcji, możemy przystąpić do jej montowania. Zaczynamy od złączenia kantówek – za pomocą kantówki o długości 21 cm skręcamy ze sobą wkrętami dwie zacięte kantówki o długości 18 cm. Powtarzając tę czynność jeszcze raz, uzyskujemy konstrukcję pod daszek, którą trzeba zamocować do podłogi.

W każdym z narożników podłogi wykonujemy wiertarką jeden otwór. Następnie, przy pomocy wkrętów do drewna przykręcamy w te miejsca połączone ze sobą kantówki. Pękania drewna wzdłuż słojów możemy uniknąć, jeśli wcześniej wiertarką nawiercimy otwory pod wkręty.

Konstrukcja pod daszek przymocowana do podłogi. Fot. Śnieżka

Zamontuj daszek karmnika i listewki boczne

Kolejny etap pracy to montaż daszku. Zanim się nim jednak zajmiemy, zadbajmy o rozwiązanie, które ułatwi wymianę resztek pożywienia. Boczne listewki sprawią, że wsypany pokarm nie wypadnie z karmnika. Listewki należy jednak zaprojektować w odpowiedni sposób. W tym celu przycinamy je tak, aby uzyskać dwie sztuki o długości 35 cm oraz dwie sztuki o długości 26 cm.

 Trzy listewki przybijamy gwoździami do zbudowanej wcześniej konstrukcji. Czwartą z nich z  jednej strony nawiercamy wiertłem, a z drugiej robimy nacięcie do połowy listewki. W nawiercony otwór wkręcamy wkręt, podobny zabieg wykonujemy również z drugiej strony. Dzięki temu, otrzymamy podnoszoną do góry listewkę, która ułatwi utrzymanie karmnika w czystości. Następnie za pomocą wkrętów przytwierdzamy do konstrukcji daszek.