25 listopada 2020 09:50 | Aktualności
Witamy serdecznie Świetliczaki
Jak wiecie, z powodu pandemii, najbliższe tygodnie musimy spędzić w domu. Świetlica jest pusta i bez Was jest w niej bardzo cicho i smutno. Dlatego postanowiliśmy przygotowywać dla Was i zamieszczać na stronie internetowej naszej szkoły propozycje zabaw, prac plastycznych, piosenek, tańców, rozrywek umysłowych, abyście po skończonych lekcjach mogli miło spędzić czas.
Myśl przewodnia tygodnia od 23 do 27 listopada to:
Andrzejkowe tradycje
Grudniowe święta - Barbórka i Mikołajki.
Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały w tym dniu dowiedzieć się o swym przyszłym losie. Święty Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkryciu przyszłości, chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 4 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia. W obecnym czasie z najbliższymi w domu, aby odreagować od przytłaczających informacji.
PONIŻEJ KILKA ZABAW:
Należy przygotować 3 serca:
- z wypisanymi imionami; (dla dziewcząt jedno serce z imionami chłopców, i dla chłopców drugie serce z imionami dziewcząt).
- z cechami osób; (np.: łysy, piegowaty, miły, dobry, ładna, elegancka, zazdrosna...).
- z nazwą zawodu;(np.: lekarz, piekarz, kucharka, nauczycielka, marynarz, kominiarz...)
2. Wróżba z wykorzystaniem 5 talerzy.
Pod talerzami znajdują się: cukierek, piórko, ziarenko pieprzu, muszelka, kamyk.
Każdy z rekwizytów ma swoje tajemnicze znaczenie:
- cukierek - życie słodkie i przyjemne;
- piórko - życie lekkie i przyjemne;
- ziarenko pieprzu - życie pełne przygód;
- muszelka - życie na morzu lub w dalekim kraju;
- kamyk - życie pracowite i pożyteczne.
3. Wyciąganie kartek z imiona.
Dzieci losują kartki z imionami przyszłej żony lub męża, mogą ją odczytać dopiero na drugi dzień, po przespanej nocy z kartką pod poduszką.
4. Przestawianie lewych butów w kierunku drzwi. Która dziewczyna pierwsza wyjdzie za mąż dowiedzą się gdy jej but pierwszy wyjdzie za próg klasy. Tą samą czynność wykonują chłopcy.
5. Rzucanie skórki z obranego jabłka przez lewe ramię w tył. Skórka ułożona w literę ma wskazać pierwszą literę przyszłego męża, żony.
6. Cukierki.
Jeden z cukierków ma pomiędzy podwójnym opakowaniem groszową monetę. Kto poczęstuje się cukierkiem z niespodzianką, ten będzie miał szczęście w nadchodzącym roku.
7. Lanie wosku przez ucho od klucza.
Każdy samodzielnie leje wosk przez ucho klucza.
Próby odczytywania, co nam niesie los, przyglądając się cieniom woskowych tworów.
Na koniec zabawy można przygotować słodki poczęstunek przygotowany przez dzieci z rodzicami lub starszym rodzeństwem.
Przepis na ciasteczka z wróżbą:
Składniki:
Przygotowanie:
Nieodłącznym elementem andrzejek są wróżby. Miłym gestem będzie przygotowanie w tym dniu ciasteczek z wróżbą dla najbliższych - do środka włóż wymyślone przez siebie przepowiednie, życiowe mądrości i cytaty. Ciasteczka z wróżbą są szczególnie lubiane przez dzieci, ale nie tylko - również dorośli z niecierpliwością czekają na to, co wywróży im małe ciastko.
Zachęcamy do tańca przy dźwiękach tajemniczej muzyki.
Czym jest sama Barbórka? Skąd się wzięło to święto i co oznacza?
Obchodzona 4 grudnia Barbórka to święto górników, czyli wszystkich ludzi pracujących w kopalniach. Święta Barbara to patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Jej figurkę możemy znaleźć w każdym kościele, wielu domach czy kopalniach. Ponieważ została wybrana na patronkę górników, jej święto obchodzi się szczególnie na Górnym Śląsku oraz w innych rejonach górniczych.
Ciesząca się zachwytem wśród dzieci najbardziej znana jest czapka górnika z pióropuszem. Jej inna nazwa to "Czako". Dawniej spełniała rolę hełmu ochronnego. Pióropusz to symbol miotełki służącej do uprzątnięcia otworów strzałowych. Każdy jego kolor ma oddzielnie znaczenie: zielony oznacza członka nadzoru, czarny - zwykłego górnika, biały - sztygara, a czerwony - członka orkiestry.
Załączyliśmy również wierszyk, bez którego święto górników nie może się obejść.
„W kopalni” – wiersz Tadeusza Kubiaka Górnik
Górnik świdrem węgiel kruszy,
z latarenki światło spływa.
Już wagonik z węglem ruszył,
winda w górę go porywa.
Jutro węgla bryły czarne
kolejarze w świat powiozą.
A pojutrze- piece nasze
będą grzały na złość mrozom.
Zachęcamy do wirtualnej wycieczki do Wieliczki:
https://www.kopalnia.pl/zagladnij-do-kopalni
A na koniec wykonanie czapki górnika: - popatrzcie jak zrobiła to Lena
Czapka powstała z tektury falistej BAMBINO HOBBY. Pasek czarnej tektury Lena przykleiła taśmą klejącą do kartki z bloku technicznego. Tak by tektura miała kształt pół okrągły. Niewielką ilość czerwonej bibuły ponacinała i zawinęła na drucik kreatywny. Drucik przymocowała do lewej strony czako.
CZAKO I PIÓROPUSZ
Z żółtej tektury falistej wycięła elementy ozdobne czapki i za pomocą kleju dokleiła do czapki.
Górnicza czapka, czyli czako, wykonana jest z tektury obciągniętej czarną krepą. Z przodu, pośrodku umieszczone jest godło górnicze w wieńcu z liści dębowych i wawrzynowych, wytłoczone z żółtego matowanego metalu, z symbolem skrzyżowanych pyrlika i żelazka. Na górnym otoku czaka,5 mm poniżej krawędzi naszywa się bortę, jako dystynkcję określającą stopień służbowy. Czako ozdobione jest pióropuszem wysokości 22 cm.
Symbolizuje on kogucie pióra, którymi kiedyś strzelcy dworscy czyścili otwory strzałowe. Dawni gwarkowie przejęli od nich pióropusze dla dodania sobie splendoru. Kolor pióropusza ma znaczenie. Zielony noszą generalni dyrektorzy, a biały zarezerwowany jest dla inżynierów i techników górniczych. Tradycyjny czarny kolor piór przynależny jest górnikom dołowym. Czerwony kolor zakładają członkowie górniczej orkiestry, zaś biało-czerwony orkiestrmistrz.
Źródło: https://blondynkikreatywnie.blogspot.com/2017/12/czako-i-pioropusz.html
Jeśli ktoś chce pokazać swoją pracę, można wysyłać na adres e-mail: mmachal2@dabiezs.onmicrosoft.com
Bibliografia:
Opracowali wychowawcy świetlicy