Aktualności

11 maja 2020 11:57 | Aktualności

Tydzień Bibliotek. Hasłem Tygodnia Bibliotek 2020 jest „Zasmakuj w bibliotece”

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Książki towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Pobudzają wyobraźnię kolejnych pokoleń czytelników i wciąż mogą być najlepszym przyjacielem każdego, kto poznał sztukę czytania. Niestety, w dzisiejszych czasach stara  dobra  książka ma wielu rywali.  Najmłodsi o wiele chętniej spędzają czas przy komputerze czy przed telewizorem. Dla wielu dzieci czytanie  jest raczej nudnym obowiązkiem  niż przyjemnością.

Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że "czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła". O przyjemności, jaką daje lektura, wiedzą wszyscy, którzy przynajmniej raz na jakiś czas po nią sięgają. Ale czytanie to nie tylko rozrywka, lecz także szereg innych korzyści.

1. Czytanie daje szczęście.

Ludzie czytający książki są bardziej zadowoleni z życia. Tak po prostu. Potwierdziły to badania naukowe.

2. Czytanie jest warunkiem sukcesu.

Nie przez przypadek prawie wszyscy najbardziej wpływowi, najbogatsi, a już na pewno najmądrzejsi ludzie są zadeklarowanymi fanami książek. Jeżeli zastanawiasz się, co robić, by osiągnąć sukces, to po prostu zacznij czytać. To najlepsza inwestycja, w dodatku przyjemna i darmowa.

3. Czytanie daje spokój.

Książka przenosi cię do innej rzeczywistości, w świat fikcyjnych bohaterów i ich problemów. Dzięki temu zapomnisz o swoich. Naukowcy zbadali, że czytanie jest jednym z najlepszych sposobów na stres, dużo skuteczniejszym niż bieganie czy słuchanie muzyki.

4. Czytanie uczy życia.

Gdy czytasz książkę wchodzisz w buty jej bohaterów. Analizujesz ich działania, oceniasz decyzje, denerwujesz się ich losem. Poznajesz sytuacje, których nigdy nie przeżyjesz i uczysz się, jak w nich postępować.

5. Czytanie zwiększa atrakcyjność i pewność siebie.

Osoby oczytane są postrzegane jako bardziej atrakcyjne. Pewnie m.in. dlatego, że mają duża wiedzę, są ciekawsze i można się czegoś od nich nauczyć. Z podobnych względów czytanie wzmacnia pewność siebie. Gdy masz wiele do powiedzenia, rozmowa w wymagającym gronie przestaje być wyzwaniem.

6. Czytanie zwiększa inteligencję.

Czytając tworzysz w głowie mapę wątków, wydarzeń i bohaterów. Nawet nie zauważysz z jaką intensywnością twój umysł gromadzi i selekcjonuje  informacje, ćwicząc pamięć. Wnikając w fikcyjny świat, uczysz się także całkowicie skupiać na jednej czynności. To kluczowa umiejętność w czasach licznych rozpraszających bodźców.

Przeczytano: 78 razy. Wydrukuj|Do góry