Aktualności

04 maja 2020 09:34 | Aktualności

Warto przeczytać

Już Henryk Sienkiewicz pisał, że „Gdy ktoś się zaczyta, to albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym co mu dolega, albo się ubawi, albo zaśnie – w każdym przypadku skorzysta”.

 

Sekretna kocia piekarnia -  Helena Läks

Dwa koty: Pchełka i Wilbur, postanawiają otworzyć w Tallinie kocią piekarnię. Wyczarowują rogaliki, ciasteczka, bułeczki, chałki i precelki. Jest tylko jeden problem – jak to wszystko sprzedać? To jedna z wielu niezwykłych rzeczy, które można spotkać w tym mieście. Piękna opowieść o tym, że czary mogą dziać się zawsze i wszędzie. W tle stolica Estonii, która kryje mnóstwo tajemniczych miejsc często ukrytych przed ludzkim wzrokiem.

 

 Wszystkie psy Eli - Catarina Kruusval

Marzenia się spełniają. Ela marzy o psie. Gdy tylko nadarza się okazja, dziewczynka łapie za smycz i choć na chwilę przygarnia obcego psa. Chciałaby jednak mieć na własność swojego pupila. Książka pokazuje, że posiadanie psa ma swoje plusy i minusy, np.: obowiązkowe spacery również podczas kiepskiej aury, pomoczenie śliną, ale też olbrzymia radość z przyjaźni z czworonogiem. Doskonały punkt wyjścia do dyskusji na temat odpowiedzialności i obowiązków.

 

Przyjaźń - Astrid Desbordes

Pewnego dnia w szkole pojawia się NOWY. Chłopiec z nikim się nie bawi, ciągle przesiaduje na tej samej ławce, żyje jak gdyby w swoim świecie. Do czasu, kiedy zagadnie go Archibald, kolega z klasy. Mądra opowieść o początkach przyjaźni i tolerancji. Ciekawy punkt wyjścia do rozmów o relacjach w klasie.

 

 Ryba o imieniu Fabian - Ellen Karlsson

Selma ma 8 lat i wraz z rozpoczęciem roku szkolnego idzie do nowej klasy. W tej poprzedniej nie miała nikogo bliskiego, źle się w niej czuła. Czy dziewczynka znajdzie prawdziwych przyjaciół? Książka porusza problem dziecka, które nie radzi sobie w relacjach z rówieśnikami: nie jest przebojowe, głośne. Jest za to ciche, musi pomyśleć i dobrze się zastanowić, zanim coś powie. Chce być w grupie, a gdy ma taką potrzebę, chce się z niej wycofać.

  

Porwanie - Andrzej Maleszka

Początek nowej serii. Pies Budyń zostaje porwany przez człowieka, który chce go wykorzystać do celów zarobkowych. W jego Szkole Posłusznych Psów Budyń ma sprawić, by inne psy zaczęły mówić. Trzyma poziom.

 

 

 Przyjaciele - Grzegorz Kasdepke, Mira Stanisławska-Meysztowicz                                         

Nastoletnia Ania przenosi się z prowincji do stolicy. Razem z rodzicami wynajmuje mieszkanie w kamienicy z zaniedbanym podwórkiem. Miłośnicy natury powoli zmieniają otoczenie i tym samym zwracają uwagę wszystkich na miejsce, w którym toczy się codzienne życie. Początkowa wrogość rówieśników z podwórza przeradza się w przyjaźń i chęć zmiany świata na lepszy, począwszy od własnego podwórka. Dosłownie i w przenośni.

 

 

Nienauczalni  - Gordon Korman

Kiana musi przenieść się do innej szkoły. Przypadkiem trafia do klasy dla trudnych dzieci mających problemy z zachowaniem i nauką. Tymczasem okazuje się, że „nienauczalni” to wyjątkowi ludzie. Opowieść o nastolatkach, którzy w życiu mają pod górkę. Książka przestrzega przed szufladkowaniem i pochopnym ocenianiem innych. Pokazuje, że z wielu sytuacji jest wyjście, a życiowe i szkolne niepowodzenia wcale nie decydują o tym, jakim kto jest człowiekiem i kim zostanie w przyszłości.

 

Cynamon, chłopaki i ja - Dagmar Bach

Zapach cynamonu sprawia, że piętnastoletnia Victoria przenosi się do zupełnie innego świata. Zamienia się miejscami z dziewczyną, która robi spore zamieszanie w jej realnym życiu. Intrygująca powieść młodzieżowa pełna humoru, niespodzianek i problemów typowych dla wieku dojrzewania. Jest w niej miejsce na pierwszą miłość i związane z nią rozterki.

 

 

 Tata w Sieci - Philippe de Kemmeter

Temat na czasie – problemy związane z nowoczesnymi gadżetami, które coraz bardziej rozluźniają więzi rodzinne. Tata pingwin, od świtu do nocy zapatrzony w laptopa, nie ma czasu dla synka i żony. Dopiero w obliczu niebezpieczeństwa uświadamia sobie, do czego doprowadziło to, że ciągle tkwił w wirtualnym świecie.

 

Przeczytano: 69 razy. Wydrukuj|Do góry