25 października 2019 14:15 | Aktualności

SZKOŁA PAMIĘTA

W odpowiedzi na list Ministra Edukacji Narodowej nasza szkoła przystąpiła do akcji "Szkoła pamięta".

Fragment listu MEN Dariusza Piontkowskiego:

"Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Dlatego też zachęcam Państwa do włączenia się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Kulminacja tych aktywności przypa na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada."

25 października gościliśmy p. Ryszarda Grafika prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków oraz p. Teresę Sierociuk wieloletnią dyrektor naszej szkoły. Osoby te, to także naoczni świadkowie działań wojennych. Lata dziecięce, które mijały im w strachu i często w cierpieniu po starcie najbliższej osoby pozostawiły piętno na ich dotychczasowym życiu. Mimo to chętnie opowiadają o tamtych, jakże ważnych dla historii naszego kraju, czasach. Pamiętają o ludziach, którzy zostali brutalnie zamordowani tu na naszych terenach podczas okupacji. Przypominają oni młodym pokoleniom jak wiele zła niesie za sobą wojna, ale jednocześnie nawołują do pamięci o tych, którzy odeszli.

W ramach akcji uczniowie oprócz udziału w spotkaniu z zaproszonymi gośćmi wykonali pomniki dla tych, którzy według nich zasłużyli się dla naszego regionu i szkoły. Zapalili zebrane znicze na pobliskim cmentarzu oraz przy pomniku ks. Brzóski.

SZKOŁA PAMIĘTA