Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dąbiu ::Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej ::Przedszkole w Dąbiu :)

Aktualności

09 maja 2018 12:29 | Aktualności

II Międzynarodowy IV Ogólnopolski Konkurs Literacki "Hubal" 2018

                W marcu 2018r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. mjr Henryka Dobrzańskiego pseud. "Hubal" w Biskupcu ogłosiła II Międzynarodowy IV Ogólnopolski Konkurs Literacki "Hubal" pod honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Polegał on na napisaniu pracy konkursowej w dowolnej formie poetyckiej lub prozatorskiej inspirowanej biografią polskiego bohatera majora Henryka Dobrzańskiego pseud. "Hubal". Na konkurs wpłynęło 438 prac z całej Polski i z zagranicy. Wzięli w nim udział uczniowie z naszej szkoły: Bartosz Sadło z kl. IV b, Paweł Czubaszek z kl. IV a, Aleksandra Stefaniszyn z kl. IV a i Kacper Łukasik z kl. VI, którzy pod kierunkiem p. Agnieszki Pniewskiej napisali wiersze i opowiadania o tym wielkim  i pełnym odwagi patriocie, który uroczyście  ślubował : "Broni nie złożę. Munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg".

            Ta czwórka młodych historyków w swoich utworach  przedstawiła tego niezłomnego dowódcę zaangażowanego  w walkę z okupantem niemieckim o wolną Polskę, żołnierza Legionów Polskich, Kawalera Orderu Virtuti Militari, 4-krotnie odznaczonego Krzyżem Walecznych, nieustraszonego bojownika i partyzanta, poległego 30.04.1940 roku w Anielinie, przeżywszy niespełna 43 lat.            

            Dzięki udziałowi w tym konkursie uczniowie zapoznali się z biografią majora Henryka Dobrzańskiego o pseud. "Hubal", który dał przykład męstwa, patriotyzmu i poświęcenia, myśląc o wolnej Polsce, której nie doczekał.

Opracowała: p. Agnieszka Pniewska     

Przeczytano: 224 razy. Wydrukuj|Do góry