Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dąbiu ::Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej ::Przedszkole w Dąbiu :)

Aktualności

11 kwietnia 2018 12:48 | Aktualności

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

"Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek".

Cyprian Kamil Norwid

                                                                                  

            5.04.2018 roku kl. VI z panią Agnieszką Pniewską-nauczycielem historii uczestniczyła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łukowie w prelekcji pt "Święto Niepodległości - nasza lekcja historii". Było to związane ze 100-letnią rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości przypadająca w 2018r.

            Pan Jerzy Kozłowski przedstawił sylwetki twórców naszej niepodległości takich jak: marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos. Ci działacze, chociaż różnili się poglądami politycznymi, to jednak mieli jeden wspólny cel - odzyskania przez Polskę niepodległości. Dobitnie przedstawiona została rola Józefa Piłsudskiego, który rozwiązał polski parlament, ponieważ ten organ nie wyrażał jednomyślności w dążeniu do odzyskania wolności, a sam Marszalek został Naczelnym Wodzem. Następnie p. Jerzy omówił polskie symbole narodowe: godło, flaga, hymn, sztandar. Wyjaśnił znaczenie takich pojęć jak : narodowość , państwowość, niepodległość, ojczyzna, patriotyzm, nacjonalizm, partykularyzm.  W dalszej części uczniowie zapoznali się z polskimi konstytucjami m.in. 3 Maja, Marcową, Kwietniową, "Małą Konstytucją" oraz obecną uchwaloną w 1997r. Dowiedzieli się , że ten dokument  składa się z preambuły, czyli wstępu, artykułów i rozdziałów.

            Na zakończenie prelekcji kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej p. Jolanta Kozłowicz przygotowała zestaw pytań oraz krzyżówkę z hasłami  dotyczącymi odzyskania niepodległości przez Polskę. Szóstoklasiści byli bardzo aktywni, chętnie odpowiadali na zadawane pytania, prawidłowo rozwiązali krzyżówkę, a w nagrodę otrzymali słodycze.

            Dzięki tej prelekcji uczniowie uświadomili sobie, jak bardzo naród polski pod przywództwem Marszałka Piłsudskiego i jego współpracowników walczył i  dążył do odzyskania niepodległości i uwolnienia się z jarzma zaborców, którzy podzielili nasz kraj i odebrali nam wolność na 123 lata.

                                                                                          Opracowała: Agnieszka Pniewska

Przeczytano: 481 razy. Wydrukuj|Do góry

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości