Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dąbiu ::Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej ::Przedszkole w Dąbiu :)

Aktualności

06 grudnia 2017 12:15 | Aktualności

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić wszystkim wysiłek, jaki wkładają wolontariusze w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.  Początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej. W XVIII i XI wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne (wiele z nich z inicjatywy Kościoła) skupione nie tylko na pomocy w miejscach działań wojennych, ale również w wymiarze lokalnym. Oczywiście nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego i zjednoczonego wymiaru. Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach woluntarystycznych.

Dziś na terenie kraju istnieje sieć Centrów Wolontariatu, które pośredniczą między osobami szukającymi pomocy i gotowymi ją ofiarować. W naszej szkole działa Szkolny Klub Wolontariusza, który zrzesza 10 wolontariuszek prężnie działających na terenie placówki.

                Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza były okazją do przypomnienia uczniom idei wolontariatu, przybliżenia sylwetki wolontariusza oraz podsumowania konkursu na logo Szkolnego Klubu Wolontariusza.

Do konkursu przystąpiło 9 uczniów: Natalia Kisiel, Julia Korycińska, Jakub Niedziółka, Weronika Koper, Dawid Rybka, Hubert Woźniak, Magdalena Sendek, Jan Lewandowski oraz Natalia Kopeć, która zwyciężyła w konkursie otrzymując atrakcyjną nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców.

Opracowała: M. Machal

Przeczytano: 460 razy. Wydrukuj|Do góry

Międzynarodowy dzień wolontariusza