18 września 2017 11:03 | Aktualności

Historia wczoraj i dziś

W dniach 12.09 i 13.09. 2017 klasa 4a i 4b uczestniczyła w wycieczce do Łukowa, zorganizowanej przez p. Agnieszkę Pniewską  wraz z opiekunami p. Małgorzatą Juchnikowską i p.  Henryką Sadło. Czwartoklasiści  zwiedzili tutejsze Muzeum Regionalne. Pani  Edyta Sak przybliżyła uczniom historię powstania zakonów rycerskich w szczególności templariuszy, sprowadzanych do Łukowa w XIII w., których zadaniem była ochrona pielgrzymów i szlaków pielgrzymich. Przedstawiła ich ubiór: biały habit z czerwonym, ośmiokątnym krzyżem. Czwartoklasiści obejrzeli także ich hełmy.

Następnie p. Edyta opowiedziała dzieje Łukowa z XIII w., pokazała makietę  warowni tego miasta, otoczonego murami, będącego siedzibą książęcą i królewską. Kolejna wystawa historyczna poświęcona była Żydom, sprowadzonym na ziemie łukowskie w średniowieczu i  zajmujących się wówczas rzemiosłem. Uczniowie dowiedzieli się, że Żydzi przed I wojny światowej stanowili 60% społeczności naszego miasta, obejrzeli oryginalny zwój Tory ( ich świętej księgi), a także makietę synagogi. Przewodniczka muzeum opowiedziała o udziale mieszkańców naszego miasta w wielu walkach w dobie powstań narodowych m.in. powstania styczniowego, listopadowego, insurekcji kościuszkowskiej, a także o utworzeniu w Łukowie garnizonu wojskowego. Naszych uczniów bardzo zaciekawiła ekspozycja amonitów, czyli barwnych skamieniałości, występujących w skałach. Łukowskie amonity jako jedyne na świecie zawierają oryginalną skorupę. Równie interesująca była wystawa zatytułowana "W polu i w zagrodzie". Można było  w niej obejrzeć drewniane przedmioty, używane w pracach polowych, takie jak: brony, widły, wozy, radła, pługi, a także te, które wykorzystywano w gospodarstwie domowym np. rzeszoto, zydle (dawne krzesła), koromysła (nosidełka na wodę), czółenka tkackie, kołowrotki, niecki do wygniatania ciasta.

Następnie uczniowie udali się do Łukowskiego Ośrodka Kultury, gdzie obejrzeli ekspozycję poświęconą Danucie Siedzikównej ps. "INKA", młodej sanitariuszki, walczącej z władzą komunistyczna o niepodległość Polski. Zapłaciła za to największą cenę, gdyż za swoją konspiracyjną działalność była brutalnie przesłuchiwana i skazana na karę śmierci, mając zaledwie 18 lat. Wyrok wykonano w sierpniu 1946r. Również jej rodzina brała udział w walce o wolność naszego kraju z ówczesnym systemem komunistycznym. Przez lata oskarżana przez władze komunistyczne o zdradę kraju, Danuta Siedzikówna została pośmiertnie zrehabilitowana  i  odznaczona Krzyżem  Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski 11 listopada 2006 przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzięki tej wycieczce uczniowie zapoznali się z ciekawą historią Łukowa w okresie średniowiecza oraz z wydarzeniami, jakie miały miejsce w naszym kraju po II wojnie światowej.

Opracowała: p. Agnieszka Pniewska

Historia wczoraj i dziś