25 czerwca 2017 19:30 | Aktualności

Zielona szkoła 2017

9-14 czerwca 2017r. uczniowie z klas III-VI wraz z dwoma nauczycielami wyjechali na Zieloną szkołę z  programu ekologicznego pod hasłem „Na górskim szlaku” realizowanego w naszej szkole w ramach przedsięwzięcia „Edukacja ekologiczna w placówkach Gminy Łuków” w 2017 roku dotowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy  o ekosystemie leśnym, różnorodności fauny i flory lasu oraz uzyskanie nowych informacji o ekosystemie Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.

Program zielonej szkoły był wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. W drodze do Szklarskiej Poręby zajechaliśmy do Wrocławia gdzie spędziliśmy dwie godziny na terenie ZOO w jedynym w Polsce Oceanarium. Potem udaliśmy się do muzeum sztuki aby podziwiać Panoramę Racławicką- jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.

Po przyjeździe do Szklarskiej Poręby pierwszym punktem programu był przejazd do Zachełmia i zwiedzanie zamku stojącego na górze Chojnik. Na jej szczycie (627m) znajdują się ruiny zamku, który w VII w. spłonął od uderzenia pioruna i nie został odbudowany. Z jego odremontowanej wieży roztacza się piękna panorama Karkonoszy. Spacer „Szlakiem Walońskim” oraz przez  Osadę Średniowiecznych poszukiwaczy skarbów w skansenie Żelazny Tygiel Waloński zakończony przy wodospadzie Szklarki wywarł na uczestnikach ogromne wrażenie. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie huty szkła kryształowego „Julia” w Piechowicach. Dzieci mogły na żywo zobaczyć  wszystkie etapu produkcji i obróbki szkła. Nauczyły się odróżniać szkło od kryształu.

Następnego dnia pojechaliśmy do Karpacza. Zwiedziliśmy centrum miasta i udaliśmy się do Muzeum Mineralogicznego gdzie mogliśmy zobaczyć  blisko 2500 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie “LAS KARBOŃSKI”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu.  Oryginalne sprzęty góralskie oraz lokalne zwyczaje i historie Karkonoszy mogliśmy zobaczyć w miejscowym muzeum w Karpaczu. Uczestnicy poznali tam legendę o duchu gór Liczyrzepie. Mieliśmy też okazję zobaczyć jak wygląda zapora na Łomnicy. Potem  wybraliśmy się do Karpacza Górnego, do świątyni Vang. Kościółek ten nie ma w swojej drewnianej budowie ani jednego gwoździa. Był on zbudowany w Norwegii, a dzięki hrabinie von Reden trafił do Karpacza.

Pokonaliśmy również spacerową trasę w Szklarskiej Porębie. Celem wycieczki były Sowie Skały, Złoty Widok - okazały próg skalny i Chybotek - wielki kamień, który można rozkołysać, gdy się na niego wejdzie  o czym mogli przekonać się sami uczestnicy zielonej szkoły. Podczas podróży Koleją Izerską  podziwialiśmy panoramę Karkonoszy, tajemnicze zakola, górskie urwiska, faunę i florę Gór Izerskich.

Na zakończenie Zielonej Szkoły wybraliśmy się do Pragi-stolicy Czech. Zawitaliśmy na rynek Starego Miasta, Hradczany, Malą Stranę oraz przeszliśmy się mostem Karola. Widzieliśmy między innymi staromiejski zegar astronomiczny, ratusz i katedrę świętych Wita, Wacława i Wojciecha. Niewątpliwie ogromną radość sprawiła dzieciakom wizyta w „Krzywych lustrach”. Piękną panoramę Pragi podziwialiśmy podczas przejazdu kolejką na wzgórze Petrzin.

W drodze powrotnej zajechaliśmy do Częstochowy. Uczestniczyliśmy w uroczystym odsłonięciu cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz mogliśmy zobaczyć motywa wiernych w skarbcu na Jasnej Górze.

Dzieci oprócz codziennych zajęć dydaktycznych uczestniczyły w konkursach, zabawach sportowych i dyskotece.

Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Ukazanie walorów przyrodniczych Karkonoszy wzbogaciło uczniów o nową wiedzę i wrażenia, które oddziaływają również emocjonalnie, uczą poznawać oraz szanować przyrodę ojczystą. Dzieci, które wyjechały na zieloną szkołę uczyły się samodzielności, samokontroli i samooceny. W trakcie trwania zajęć poznawały słabe i mocne strony swojej działalności. Takie wyjazdy to wspaniała możliwość przyswojenia wiedzy w o wiele przyjemniejszy sposób niż na co dzień w szkole, zintegrowania się z klasą, zabawy i odpoczynku.