Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dąbiu ::Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej ::Przedszkole w Dąbiu :)

Aktualności

11 maja 2017 09:42 | Aktualności

100 lat objawień fatimskich

                Rok 1917 w dziejach  świata był wyjątkowo dramatyczny. Żołnierze masowo ginęli na frontach przeciągającej się I wojny światowej, cywile umierali z powodu głodu i bólu, w Rosji wybuchła rewolucja bolszewicka. Wobec tylu nieszczęść, papież Benedykt XV wezwał cały Kościół, aby błagać Matkę Bożą o ratunek. W ostatnim dniu odprawianej przed Ojca Świętego nowenny - 13 maja 1917r. Maryja objawiła się w Fatimie, w Portugalii trójce dzieci pasących owce. 13 maja 2017r. mija dokładnie 100 lat od tych objawień.

                Z tej okazji członkowie koła czytelniczego, z panią Agnieszką Pniewską i p. Henryką Sadło  z Biblioteki w Dąbiu, przygotowali wystawkę o tym wydarzeniu. Uczniowie przedstawili na niej trójkę dzieci - Łucję (10l.), Franciszka (9l.)i Hiacyntę (7l.), którzy ujrzeli Piękną Panią, stojącą na gałęzi dębu. Matka Boża prosiła dzieci, żeby przychodziły na to miejsce przez 6 kolejnych miesięcy o tej samej godzinie. Podczas tych wszystkich objawień Maryja prosiła o codzienne odmawianie różańca, przedstawiła się jako Matka Boża Różańcowa i wyraziła pragnienie budowy kaplicy w miejscu objawień. Podczas ostatniego spotkania wszyscy ujrzeli zapowiedziany cud, kiedy to Słońce kręciło się wokół własnej osi i przemieszczało się na niebie. Maryja ukazała dzieciom wizję, które stały się znane pod nazwą trzech części " tajemnicy fatimskiej". Jedną z nich był zapowiedziany zamach na Jana Pawła II, który miał miejsce 13 maja 1981r.

                Członkowie koła na tej wystawie przedstawili także anioła, który trzykrotnie ukazywał się dzieciom przed objawieniem się Matki Bożej w Fatimie, długie życie siostry Łucji, która miała zadanie szerzenie kultu Maryi i nabożeństwa do Jej Niepokalanego Serca. Uczniowie zaprezentowali Kaplicę Objawień, w której znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej, wykonana wg wskazówek Łucji, która opisała jak wyglądała piękna Pani, a także Bazylikę Matki Bożej Różańcowej, która znajduje się bok kaplicy.

                Wystawa ta przybliżyła całej społeczności szkolnej historię wydarzeń od 13 maja do 13 października 1917r., które miały miejsce w Portugali. Uczniowie poznali orędzie Matki Bożej, która przekazała je światu, za pośrednictwem ubogich dzieci.  

Opracowała: p. Agnieszka Pniewska

Przeczytano: 514 razy. Wydrukuj|Do góry

100 lat objawień fatimskich