14 grudnia 2016 12:09 | Aktualności

Ozdoby z opłatka

Święta Bożego Narodzenia związane są z różnymi tradycjami i zwyczajami. Jednym z nich jest dekorowanie choinki wieloma ozdobami. Z tej okazji w Muzeum Regionalnym w Łukowie zorganizowano warsztaty plastyczne. W dniu 8.12.2016r. wzięli w nich udział uczniowie z naszej szkoły – kl. III b z p. Małgorzatą Juchnikowską oraz członkowie koła czytelniczego z p. Agnieszką Pniewską. Na tych warsztatach twórczyni ludowa p. Edyta Sak pokazywała jak wykonać ozdoby choinkowe z kolorowego opłatka. Uczniowie wykonali przeróżne gwiazdy, przypominające Gwiazdę Betlejemską, która  prowadziła Trzech Króli do Pana Jezusa. Następnie wszyscy obejrzeli wystawę zatytułowaną „ 150 lat kolei Terespol – Warszawa”.

Uczestnicy warsztatów zobaczyli fragmenty torów kolejowych, dawne latarnie używane przez pracowników kolei, a także jak wyglądały  pierwsze bilety na przejazd pociągów. Uczniowie obejrzeli czapki maszynistów i konduktorów, orzełki i guziki kolejarskie. Wszyscy mogli się także zapoznać z historią tworzenia uli i pasiek w Łukowie i jego okolicach. Uczniowie podziwiali rzeźbę św. Ambrożego – patrona pszczelarzy.

Dzięki tym warsztatom mogliśmy poznać wiele różnych zwyczajów z naszego regionu związanych  ze Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie wykazali się kreatywnością w tworzeniu ozdób choinkowych z opłatka, a także poznali ciekawą historię kolei PKP.

Opracowała: p. Agnieszka Pniewska