Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dąbiu ::Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej ::Przedszkole w Dąbiu :)

Aktualności

04 listopada 2016 09:08 | Aktualności

W hołdzie Wielkiemu Polakowi

                Z okazji 170 - rocznicy urodzin polskiego Noblisty Henryka Sienkiewicza i 100 - rocznicy jego śmierci przypadającej w 2016r. uczniowie z klasy IV i V zainteresowani jego życiem i twórczością odwiedzili dom - miejsce urodzin tego pisarza w Woli Okrzejskiej. Obecnie znajduje się tam muzeum, które w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia.

                Wyjazd w dniu 27. 10.2016r. zorganizowały p. Małgorzata Brewczyńska i p. Agnieszka Pniewska. W wycieczce tej towarzyszyła nam p. Henryka Sadło z biblioteki w Dąbiu.

                Podczas zwiedzania Muzeum Henryka Sienkiewicza uczniowie dowiedzieli się, że ten wielki pisarz miał 5-cioro rodzeństwa, był wychowywany przez piastunkę - p. Anielę Gołębiowską, która żyła 110 lat. Ta niania uczestniczyła w 1938r. w otwarciu kopca o wysokości  15 metrów poświęconemu temu Nobliście. Matka Stefania Cieciszowska chciała nauczyć swego syna gry na fortepianie, wbrew jego woli. Zwiedzający poznali wiele pseudonimów i kryptonimów, których używał Sienkiewicz m.in. Heńko, Sieńko, HSAO, Litwos. Uczniowie obejrzeli także pamiątki związane z życiem tego Noblisty, które przekazała do muzeum jego wnuczka. Słuchali o dzieciach  pisarza - o Jadzi i Henryku Józefie. Uczniowie usłyszeli bardzo znamienne ostatnie słowa Sienkiewicza: "Wolnej Polski już nie zobaczę" i odmawiając modlitwę " Pod Twoją obronę" umarł. Jego zwłoki zabalsamowane i włożone do 3 trumien w 1924r. sprowadzono do Polski. Uczniowie zapalili także znicz na grobie matki Henryka Sienkiewicza - Stefanii Cieciszowskiej na cmentarzu w Okrzei, a także obejrzeli Kopiec pisarza.                Następnie zwiedzili Muzeum Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. Tak nazywano żołnierzy, którzy walczyli u boku gen. Franciszka Kleeberga w czasie II wojny światowej. Uczniowie obejrzeli tam eksponaty uzbrojenia polskiego żołnierza. Mogli podziwiać umundurowanie wojskowe - czapki m.in. rogatywki, furażerki, płaszcze, buty saperskie oraz bandery marynarskie, gdyż marynarka walczyła na tych terenach jako piechota pod nazwą Flotylla Rzeczna. Uczniowie zobaczyli również elementy kuchni polowej oraz wyposażenie kawalerii, m.in. siodła wykonane ze skóry krowy argentyńskiej.

                Wycieczka ta była dla uczniów żywą lekcją patriotyzmu, poszerzyła ich  wiadomości o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, a także przybliżyła tragedię II wojny światowej.

                                 Opracowała: Agnieszka Pniewska

Przeczytano: 416 razy. Wydrukuj|Do góry

W hołdzie Wielkiemu Polakowi