Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dąbiu ::Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej ::Przedszkole w Dąbiu :)

Aktualności

24 października 2016 10:08 | Aktualności

Liczydło – przyrząd obliczania w dawnych czasach

Członkowie koła czytelniczego w październiku 2016r. w zbiorach biblioteki w Dąbiu szukali wiadomości o zastosowaniu w dawnych czasach liczydeł, które były podstawową metodą obliczania rachunków w szkołach, sklepach, urzędach, a także w handlu.

Na tych zajęciach uczniowie dowiedzieli się, że liczydła składały się z drewnianej lub plastikowej obudowy  w kształcie prostokąta. Zawierały one 10 rzędów drutów lub żyłki równolegle położonych i zamontowanych w tej figurze, a każdy rząd posiadał 10 kuleczek, kamyków bądź koralików w dwóch kolorach, po 5 barwy ciemnej i 5 jasnej. Każde liczydło zawierało 100 kuleczek. Odczytywano na nich cyfry jedności, dziesiątek, setek i tysięcy. Zasada liczenia opierała się na przesuwaniu kuleczek.

Członkowie koła czytelniczego zaciekawieni tą metodą liczenia pod kierunkiem p. Agnieszki Pniewskiej i p. Henryki Sadło z biblioteki w Dąbiu wykonali własne liczydła. Użyli do tego drewnianej obudowy w kształcie prostokąta oraz półokręgu, na którym umieścili 10 drutów po 10 kolorowych kuleczek wykonanych z masy solnej. Za wykonanie tych przyrządów uczniowie otrzymali od p. Henryki Sadło nagrody książkowe.          

Dzięki tym spotkaniom członkowie koła czytelniczego uczą się samodzielnie szukać informacji na dany temat  w zbiorach biblioteki , zgodnie współpracować w grupie , a także miło spędzić wolny czas.

Opracowała: Agnieszka Pniewska

Przeczytano: 567 razy. Wydrukuj|Do góry

Liczydła