Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dąbiu ::Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej ::Przedszkole w Dąbiu :)

Aktualności

06 czerwca 2016 10:36 | Aktualności

Śladem Henryka Sienkiewicza i Kleeberczyków

2.06.2016r. członkowie koła czytelniczo-literackiego oraz chętni uczniowie klas: II-VI wraz z opiekunami- p. Agnieszką Pniewską i p. Henryką Sadło z biblioteki w Dąbiu w Roku Sienkiewiczowskim zwiedzili Muzeum tego wielkiego polskiego pisarza w Woli Okrzejskiej oraz Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.

Uczestnicy wycieczki poznali życie i twórczość Henryka Sienkiewicza. Usłyszeli m.in., że ten pisarz od najmłodszych lat wyróżniał się wielkim uzdolnieniem, pisząc na lekcji wypracowania dla siebie i dwóch kolegów. Uczniowie dowiedzieli się, jakie były okoliczności napisania powieści „W pustyni i w puszczy” . Prawdziwym zaskoczeniem była wiadomość, że Sienkiewicz wygrał konkurs dotyczący nazewnictwa kartki korespondencyjnej o nazwie „Pocztówka”, której używamy do dnia dzisiejszego .

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się figura woskowa przedstawiająca osobę tego wielkiego pisarza, wokół której uczniowie robili sobie        zdjęcie. Uczestnicy wycieczki byli także na kopcu Sienkiewicza oraz przy grobie jego matki.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, gdzie przy efektach dźwiękowych uczniowie przeżyli nalot bombowy z okresu II wojny światowej. Następnie obejrzeli film przedstawiający rozpoczęcie działań zbrojnych przeciwko Polsce.

Uczniowie poznali umundurowanie i broń kawalerii polskiej oraz uzbrojenia Armii Niemieckiej i Armii Czerwonej. Zobaczyli m.in. pociski do armat, zapalniki artyleryjskie, hełmy, aparaty telefoniczne, polowe wiadra, pistolety, sztandary, bagnety, ostrogi żołnierskie, buty oficerskie, szable. Uczniowie weszli także do szpitala polowego, a także do wojskowego  namiotu, gdzie przedstawione mapy informowały na bieżąco o działaniach zbrojnych. Wszyscy zobaczyli tzw. nieśmiertelniki, czyli blaszki z imieniem i nazwiskiem noszone przez żołnierzy w celu ich identyfikacji po śmierci.

Zwiedzając powyższe muzea uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o Henryku Sienkiewiczu, o jego pełnym przygód życiu i bogatym dorobku literackim. Przyswoili sobie pełny obraz bohaterstwa Kleeberczyków w bitwie z okupantem niemieckim. Poznali ich męstwo i odwagę w walce o wolną Polskę.

 

Opracowała: Agnieszka Pniewska

Przeczytano: 519 razy. Wydrukuj|Do góry

Śladem Henryka Sienkiewicza i Kleeberczyków