Zespół Szkół w Dąbiu
http://dabie.gminalukow.pl

04 stycznia 2021 20:26 | Aktualności

FERIE ZIMOWE - 04.01.2021-17.01.2021

  BEZPIECZEŃSTWO W CZASIE FERII ZIMOWYCH 

Pamiętaj:

1)    Podstawą bezpiecznych ferii jest zdrowy rozsądek i ostrożność podczas zimowych zabaw na śniegu oraz lodzie, a także bezpieczeństwo w domu!

 2)    Wychodząc - bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.

 3)    Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach, wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.

 4)    Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie i gałęzie drzew.

 5)    Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru.

 6)    Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe, to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.

7)    Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.

 8)    Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.

 9) Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być      przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.

 10)Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.

 11)Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem.

 12)Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych, sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy.

 13)Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.

 14)Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

 15)Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie bezpiecznie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=hk1W9z-xkX0

https://www.youtube.com/watch?v=gGM7XTatoEI

Opracowanie:Zespół Wychowawców Świetlicy