Zespół Szkół w Dąbiu
http://dabie.gminalukow.pl

23 listopada 2017 11:20 | Aktualności

Józef Piłsudski - twórca niepodległej Polski

" Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,

Zwyciężyć  i spocząć na laurach to klęska ".

Józef Piłsudski

 

                W 2017 roku mija dokładnie 150 lat od urodzin wielkiego Polaka i niezwykłego polityka, twórcy niepodległej Polski - Józefa Piłsudskiego.

            W związku z tą rocznicą 16 listopada 2017r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łukowie klasa VI z nauczycielem historii p. Agnieszką Pniewską uczestniczyła w przygotowanej przez p. Jerzego Kozłowskiego w prelekcji poświęconej Marszałkowi Polski. Uczniowie dowiedzieli się, że Józef Piłsudski był szlachcicem z Wileńszczyzny, niedoszłym lekarzem, zesłańcem syberyjskim, działaczem i bojownikiem Polskiej Patrii Socjalistycznej, wreszcie żołnierzem oraz najważniejszą postacią życia politycznego II RP. Prywatnie był oddanym mężem i ojcem, wielbicielem spacerów, pasjansa oraz herbaty.

            Podczas prezentacji szóstoklasiści obejrzeli fotografie archiwalne przedstawiające Marszałka oraz jego współpracowników. Zapoznali się z ciekawymi opisami prezentującymi miejsca, osoby i wydarzenia związane  z Piłsudskim, o którym pamięć pozostaje wciąż żywa. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki oraz wzięli udział w quizie o życiu  i działalności politycznej Naczelnego Wodza i Naczelnika Państwa.

            Następnie w Łukowskim Ośrodku Kultury zwiedzili wystawę fotografii Jarosława Kurzawy  "Krajobrazy i Ludzie" poświęconą naszym pięknym Bieszczadom oraz życiu ludności z Mołdawii.

            Uczestnicząc w tym spotkaniu młodzi historycy poznali życiową drogę Marszałka Polski z wileńskiego majątku w Zułowie do Belwederu. Wyłania się z niej niezwykły obraz jednej z najważniejszych postaci w historii Polski.

 

Opracowała: p. Agnieszka Pniewska